O stronie

Fot. Ewa Brodziak

Zastanawia mnie, dlaczego siedemdziesięciolatki, czyli moje rówieśnice, dawno zapomniały, co znaczy być powabną, uwodzicielską… Ubierają się mało ciekawie, fryzury i makijaż sprzed pół wieku, elegancja i styl przestały być ich mocną stroną. Przyznaję, trudno jest znaleźć bloga, sklep czy magazyn, które oferowałyby modne, estetyczne ubrania dla tej grupy wiekowej; trudno o stosowne wskazówki, jak balansować między luksusem a wygodą. A że należę do ludzi śmiałych, cokolwiek to znaczy, kochających eksperymenty, chciałabym trochę tej odwagi do stylu przekazać tym z nas, które jej potrzebują.

 

Siedemdziesięciolatki – jesteśmy pokoleniem szczególnym, które wyssało okupację z mlekiem matki, było wychowywane i nauczane przez przedwojennych rodziców i nauczycieli, większość z nas chodziła do żeńskich (męskich) klas, zdobyła zawód; matki pracujące, babcie zajmujące się wnukami.

I jeszcze jedno. Niezależnie od epoki w której żyją, dwudziestolatki są dorosłe, ale niedojrzałe, trzydziestolatki, które poczuły pismo nosem nieugięte i niewzruszone, czterdziestolatki zaczynają się orientować, że mogą się nie załapać, pięćdziesięciolatki udają, że ich nic nie dzieli od czterdziestolatków, sześćdziesięciolatki wiedzą, ale ignorują fakt, że pociąg już odjechał. I to właśnie siedemdziesięciolatkom przypada konfrontacja z deziluzjami życia oraz akceptacja ograniczeń swych sił i możliwości. Doświadczenia, które albo doprowadzają do wyjałowienia osobowości, albo owocują wtórną wiarą w prawdę, szczęście i sens istnienia. Jest to więc może najważniejsza dekada życia.

Mądre, troskliwe, zaangażowane, kreatywne, nie poddające się sprzecznościom czy czujemy się dobrze w naszej skórze? Tej właściwej i tej drugiej, którą jest odzież i tej trzeciej, którą jest nasz dom (według le Corbusier’a). Czy mamy swój styl?

  • styl oryginalny ale nie ekscentryczny
  • odwagę do eksperymentowania
  • hart ducha do poruszania się na granicy między buntem a konwenansem

Czy potrafimy dać się uwieść szansie, pokierować przypadkiem?

Jeśli podobnie myślisz zapraszam cię do dzielenia się ze mną wielkimi pasjami jak i mniejszymi przyjemnościami życia codziennego.

Izabella