Maseczka

I znów teatr. W dobie pandemii. Sprawdziłam opis sztuki: „Inteligenci” to komedia teatralna w gwiazdorskiej obsadzie, która w lekki, a zarazem prowokujący do myślenia sposób zadaje trudne pytania. Może być, „Pani Dulska” też była spektaklem komediowym.

W sali operowej CSK w Lublinie kilkaset osób, wszyscy w maseczkach. Pierwsza scena dobra. Żona w dezabilu,wykonująca tysiąc czynności naraz, w pośpiechu, jest w stanie słuchać męża czytającego na głos swój felieton i korygować ten tekst… Co za podzielność uwagi. Brawo my. Połaskotało moją kobiecą próżność – przecież wiadomo, że świat dzięki nam się kręci.

Ale już po niewielu minutach zaczęło się – pierwsza, pojedyncza ku*wa. Z każdą minutą zagęszczało się. Do pomocy autor scenariusza sięgnął jeszcze po tych pięć innych „przerywników”, wszystkie wykorzystał. Według schematu im dalej w las tym więcej… A każdy był powodem wybuchów śmiechu widowni. I oklasków. Pod koniec spektaklu same przerywniki, publiczność trzymała się za brzuchy i rechotała bez przerwy. Gromkie brawa, po części standing ovation.

Nie śmiałam się, nie biłam braw, nie wstałam. Wciśnięta w fotel po raz pierwszy dziękowałam Panu Bogu za maseczkę. Naciągnęłam ją wysoko, pod same oczy. Płakałam.

Pytania nie będzie.

Izabella

2 thoughts on “ Maseczka

 1. Droga Izo,

  Nie wstydź się za innych!

  Przecież w końcu prawdziwa sztuka trafiła do niektórych, nawet tych spod strzech:).
  Ja z tego powodu nie oglądam już od dawna żadnych telewizyjnych kabaretów, choć tam dominują bardzo śmieszne cztery litery, które wywołują liczne salwy śmiechu połączone z wyrazem szczęścia na twarzach, a które mają tę zaletę (przynajmniej dla mnie)), że byłoby je łatwiej wymówić, bo – w przeciwieństwie do qrew – nie maja litery „r”.
  Serdeczności
  Mietek

  • Masz rację, łatwiejsze do wypowiedzenia, na dodatek ma dobitny wydźwięk polityczny.
   Dziękuję ci Mieciu za komentarz.
   Izabella

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *